XX Jubileuszowy Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

3-4 października 2018 roku w XX LO w Gdańsku odbył się XX Jubileuszowy Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół. Uczestniczyło w nim 13 delegacji ze szkół Herbertowskich. Honorowymi gośćmi byli Wojciech Kalicki – prezes Klubu, Rafał Żebrowski – siostrzeniec poety i Maria Dzieduszycka – Prezes Zarządu Fundacji Zbigniewa Herberta. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Następnie, w szkole odbył się Ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich, którego finał miał miejsce w ECS.

Podczas głównych uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności wysłuchaliśmy przesłania żony Zbigniewa Herberta – pani Katarzyny oraz listu od Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Prezes Klubu udekorował nauczycieli Herbertowskich Szkół medalami KEN, które przyznane zostały przez Ministra Edukacji Narodowej.

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów inspirowanych twórczością patrona. Z naszej szkoły w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Płynąć pod prąd” otrzymała wyróżnienie Zofia Krywiak, uczennica klasy VIII b, a w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim na esej I nagrodę otrzymał Paweł Głowacki także z klasy VIII b.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności oraz spektakl teatralny pt. „Apokalipsa. U wrót doliny” zaprezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Po zakończeniu spektaklu zaproszeni goście udali się na zwiedzanie teatru.

Następnego dnia uczestnicy Zjazdu zwiedzali Oliwę i Gdańsk.