Środa – 19 października

Po dotarciu na warszawski Dworzec Centralny udaliśmy się do hotelu Best Western Felix, gdzie rozpakowaliśmy bagaże i odpoczęliśmy po niemal pięciogodzinnej podróży. Po południu ruszyliśmy do miejsca zwanego „Food Hall” – hali, w której można skosztować dań z różnych stron świata.

Po drodze widzieliśmy słynną Warszawską Syrenkę. Po posiłku spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta oraz Placu Zamkowym. Podziwialiśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy i inne zabytki. Wieczór spędziliśmy, siedząc w kawiarni przy herbacie, skąd, nieco już zmęczeni wróciliśmy do hotelu.

Czwartek – 20 października

W czwartek oficjalnie rozpoczęto XXII Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół. Dzień zaczęliśmy od pysznego śniadania w hotelu, a następnie o godzinie 9:00 wszystkich uczestników zaprowadzono do XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie. Na miejscu przywitani zostaliśmy przez Dyrekcję Szkoły. Następnie udaliśmy się do kościoła. Szliśmy ze sztandarem w uroczystym pochodzie do ołtarza. Cała msza odprawiona została w intencji naszego Patrona i naszych szkół. Po zakończeniu modlitwy udaliśmy się z powrotem do budynku Liceum, gdzie zostaliśmy poczęstowani pysznym ciastem. O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczystość związana z XXII Zjazdem Klubu Szkół Herbertowskich oraz 25. rocznicą istnienia XCIX  Liceum Ogólnokształcącego imienia Zbigniewa Herberta w Warszawie. Jako pierwsze do sali wkroczyły poczty sztandarowe szkół. Następnie oficjalnie otwarto Zjazd Klubu. W czasie gali przemawiało wielu znamienitych gości oraz wręczono zasłużonym nauczycielom medale Komisji Edukacji Narodowej, w tym dla naszej pani Wicedyrektor, Agnieszce Witczak oraz nauczycielce informatyki i angielskiego, pani Katarzynie Błuś. Jedna z naszych koleżanek, Natalia Kubacka, odebrała nagrodę za 3. miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,Płynąć pod prąd”.

Pani Wicedyrektor, Agnieszka Witczak, otrzymuje medal Komisji Edukacji Narodowej.

Poznaliśmy również historię powstania XCIX Liceum w Warszawie.

Po zakończeniu apelu zjedliśmy pyszny obiad. Następnie wraz ze wszystkimi delegacjami szkół zostaliśmy przewiezieni na cmentarz Powązkowski, gdzie spoczywa Zbigniew Herbert. Poczty sztandarowe zaprezentowały sztandary nad grobem patrona, a następnie złożone zostały kwiaty. Jadąc do hotelu, poznawaliśmy różne ciekawostki związane z Warszawą, które opowiadane były przez przewodnika, jak i również nauczyciela w XCIX Liceum w Warszawie. Po dotarciu do pokojów mieliśmy godzinę, aby odpocząć i przebrać się, a następnie udaliśmy się do Teatru Muzycznego Roma na bardzo ciekawy i cudownie napisany musical ,,Aida”. O godzinie 22:00 dotarliśmy do hotelu. Wszyscy zmęczeni położyliśmy się spać, ciekawi atrakcji czekających na nas następnego dnia.

Przy grobie Zbigniewa Herberta (od lewej prof. Rafał Żebrowski, siostrzeniec poety, a od prawej Wojciech Kalicki, przewodniczący Stowarzyszenia Klubu Herbertowskich Szkół)

Piątek – 21 października

Drugi dzień Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół rozpoczęliśmy śniadaniem w hotelu, a następnie spotkaliśmy się z innymi delegacjami w XCIX Liceum w Warszawie. O godzinie 9:10 wraz z resztą gości ruszyliśmy na zwiedzanie Belwederu.

Przed Belwederem, a po prawej w Łazienkach przed pomnikiem Chopina

Przed wejściem do siedziby Prezydenta RP mieliśmy okazję zobaczyć pomnik Fryderyka Chopina i przespacerować się po parku. W czasie zwiedzania pałacu podziwialiśmy statuę Józefa Piłsudskiego oraz inne pamiątki, które znajdowały się w piwnicach Belwederu. Następnie zwiedziliśmy kulisy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Podczas oprowadzania mieliśmy okazję zapoznać się z zawodem inspicjenta i posłuchać o jego doświadczeniach zawodowych, a także wejść na scenę i zobaczyć salę do przechowywania dekoracji i zapasową, tylną scenę.

W Teatrze Wielkim –Opery Narodowej

Następnie poszliśmy zwiedzić Muzeum Warszawy, w którym mogliśmy zobaczyć wnętrze pięknej, starej kamienicy oraz zapoznać się z historią miasta. Po wyjściu z budynku pojechaliśmy do szkoły, gdzie zjedliśmy pyszną obiadokolację, a następnie wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli XCIX Liceum. Do wyboru mieliśmy naukę haftu matematycznego lub zajęcia historyczne, podczas których poznać mogliśmy pasję nauczyciela biologii i podstaw przedsiębiorczości. Jest nią odtwarzanie walk starożytnych oddziałów rzymskich. Opowiedział nam on również o tym, jak wyglądają zjazdy legionów i co należy zrobić, aby dołączyć do oddziału, pozwolił zrobić sobie zdjęcie z jego tarczą oraz zbroją. Następnie udaliśmy się do hotelu i zmęczeni położyliśmy się spać.

Przed Zamkiem Królewskim

Sobota – 2 października

W ostatni dzień Zjazdu, po śniadaniu, wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o patronie, Zbigniewie Herbercie. Następnie złożyliśmy kwiaty na znajdującym się w Otwocku grobie siostry poety, pani Haliny Żebrowskiej.

Prof. Rafał Żebrowski przemawia przy grobie Pani Haliny Herbert-Żebrowskiej. Pani Halinka była wspaniałym człowiekiem, lekarzem. Zainicjowała powstanie Stowarzyszenia Klubu Herbertowskich Szkół, była przyjaciółką nas wszystkich, kochała młodzież. Całym sercem wspierała inicjatywę prowadzoną przez naszą Szkołę – Ogólnopolski Konkurs Literacki „Płynąć pod prąd”. Była jego honorowym Patronem i fundatorem nagród. Czytała wszystkie nagrodzone prace.

Tam też zwiedziliśmy Pałac Bieleńskich. Odwiedziliśmy również panią Katarzynę Dzieduszycką-Herbert, żonę poety.

Miejsce pracy naszego patrona, Zbigniewa Herberta

Biblioteka i zgromadzone pamiątki poety

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Po południu czekała nas już tylko droga do domu.

Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako zjazd rodziny, która dawno się nie widziała, za sobą tęskni i celebruje wspólne spotkanie.

Skip to content